Msze Święte

Niedzielna Msza święta:

Sobota:
5:30 PM (po angielsku)
7:00 PM (po polsku)

Niedziela:
7:00 AM (po polsku) 
8:30 AM (po angielsku)
10:30 AM (po polsku)
12:00 PM (po angielsku)
7:00 PM (po polsku)

 

Dni powszednie:

7:00 AM (po polsku) PON - SOB 
7:30 AM (po polsku) PON - PT
8:00 AM (po angielsku) PON - SOB

7:00 PM (po polsku)
(TYLKO w poniedziałki, środy
i piątki
)

Święta nakazane:

wigilia święta:
7:00 PM (po angielsku)

w dzień święta:
7:00 AM (po polsku)
8:00 AM (po angielsku)
10:30 AM (po polsku)
7:00 PM (po polsku)

 

Aktualności

Wielki Post - Droga Krzyżowa

b_250_150_16777215_00_images_Stations_of_the_cross_2.jpg

"Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste 
i błogosławimy Tobie, 
że przez krzyż i mękę Swoją świat odkupiłeś!".

Gdy Chrystus wziął na swe ramiona krzyż i od pałacu Piłata aż na Golgotę niósł to narzędzie tortur, by na nim zawisnąć, szły za Nim tłumy. Byli tam Jego uczniowie, niewiasty i inni tak bardzo Go kochający. Wiadomość o męce i zmartwychwstaniu docierała poza granice Palestyny, była przekazywana następnym pokoleniom. Nie może w tej sytuacji dziwić fakt, iż chrześcijanie chcieli pielgrzymować do miejsc uświęconych męka i śmiercią Zbawiciela. Przechodzili drogę, po której szedł On- Mistrz. 

Na podstawie zapisów w apokryfach przypuszcza się, że Matka Zbawiciela mieszkając na górze Syjon nawiedzała miejsca związane z ostatnimi godzinami życia swego Syna. Towarzyszył jej św. Jan, być może św. Piotr oraz pierwszy biskup Jerozolimy- św. Jakub, uważany za stryjecznego brata Jezusa. Roztaczano więc opiekę nad tymi miejscami. Od IV wieku można było zauważyć zwiększony ruch pielgrzymkowy. Niestety z powodu wojen i w czasie okupacji arabskiej narzucającej islam wyprawy te były niemożliwe. Chrześcijanie zaczęli więc stawiać krzyże przy drogach, na terenach należących do zamożniejszych, by tam lud mógł się udawać i rozpamiętywać mękę Pana Jezusa. W XI-XIII wieku, kiedy to były organizowane wyprawy krzyżowe, na nowo rozkwitł ruch pielgrzymkowy, natomiast krzyżowcy zaczęli budować kapliczki ze scenami Męki Pańskiej.

Do rozpowszechnienia Drogi Krzyżowej przyczyniły się zakony, głównie franciszkanie. Początkowo stacji Drogi Krzyżowej było bardzo wiele, od kilkudziesięciu do kilkuset. W roku 1731 Klemens XII ograniczył liczbę stacji do XIV. Papież Jan Paweł II do istniejących dodał stację XV- Zmartwychwstanie Pana Jezusa. W katolickich świątyniach umieszcza się obrazy Drogi Krzyżowej, natomiast w niektórych organizuje się Kalwarie, czyli stawia się zewnętrzne rekonstrukcje Drogi Krzyżowej. Mowa tu między innymi o Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pacławskiej, Kalwarii Wambierzyckiej, Kalwarii w Piekarach Śląskich.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, podobnie jak różaniec, jest gorąco zalecane przez Kościół. Wraz z pobożnym odprawieniem Drogi Krzyżowej (samemu lub wspólnie) wiąże się możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

 

Droga Krzyżowa w naszej parafii - każdy piątek Wielkiego Postu - 7:00 PM.

UWAGA! BĘDZIE MAŁA ZMIANA: najpierw Msza Święta, po skończonej Mszy Świętej - Droga Krzyżowa.

Najnowszy Biuletyn

Kontakt

Biuro parafialne:

Poniedziałek - Piątek
9:00 AM - 12:30 PM
1:15 PM - 5:00 PM

Sekretarka:
Pani Carol Luparella

184 Ray Street
Garfield, NJ, 07026
tel. 973-772-7922
fax 973-772-4178
ststankostka@optonline.net